Kako su u Brčkom privukli domaće i strane investitore?

Brčko distrikt BiH ustrajno radi na stvaranju pozitivne poslovne klime, s ciljem privlačenja domaćih i stranih investitora, kako bi isti svoje projekte realizovali u Brčko distriktu BiH i na taj način omogućili ostvarivanje strateških privrednih ciljeva, a to su rast investicija te održivi privredni rast i rast zaposlenosti, potvrdila je glasnogovornica Vlade Brčko distrikta Jelena Nikić.
29.06.2015 u 11:27

"Znamo da je proces privlačenja investicija izuzetno složen mozaik, sastavljen od niza kockica, koje je potrebno pažljivo posložiti da bi krajnji ‘proizvod’, a to je investicijska lokacija Brčko distrikta BiH, bio  atraktivan za investitore", kaže Nikić, naglašavajući kako poštuju svoje konkurente, ali  isto su svjesni i brojnih pogodnosti koje Brčko distrikt BiH može ponuditi potencijalnim investitorima i koji ga čine nezaobilaznom investicijskom destinacijom. 

POVOLJNO POSLOVNO OKRUŽENJE

S ciljem stvaranja povoljnog poslovnog okruženja i privlačenja domaćih i stranih investitora Brčko distrikt BiH, koristeći svoj ustavnopravni položaj i mogućnost donošenja vlastitih zakona i drugih propisa,  donio je od uspostave Distrikta set zakona i podzakonskih propisa. Tako da se na ovaj način međunarodnim kompanijama osiguravaju jednaka prava kao i domaćim kompanijama. Omogućeno im je da ulažu u sve privredne grane i da slobodno prenose sva finansijska i druga sredstva, uključujući profit i dividende.

Ono što je karakteristično za Brčko distrikt BiH, i što ga izdvaja od drugih područja BiH, je primjena Zakona o podsticanju privrednog razvoja Brčko distrikta BiH, koji je usvojen 2006. godine i koji preduzećima i samostalnim preduzetnicima pruža brojne olakšice fiskalnog i nefiskalnog karaktera kao što su: oslobođenja od taksi i naknada za uređenje građevinskog zemljišta, za isticanje firme, za osnivanje poslovnog subjekta, za priključenje na elektro-energetsku, vodovodnu i kanalizacionu mrežu, za dobijanje urbanističke saglasnosti i građevinske dozvole, investicije u nabavku osnovnih sredstava, do visine utvrđenog i uplaćenog poreza na dobit za godinu u kojoj je izvršena kupovina, itd.

"Već i sama činjenica da su cijene komunalnih usluga iste kao i za građane više je nego bitna olakšica za investitore", pojašnjava Nikić, navodeći kako se u nekim zemljama okruženja ove dvije grupe cijena znatno razlikuju i mogu predstavljati veliki trošak za jedno preduzeće.

"U skladu sa navedenim zakonom, kao i  Pravilnikom o primjeni Zakona o podsticanju privrednog razvoja u Brčko distriktu BiH, u periodu od aprila 2006. godine od kada egzistira Zakon pa do 20.06.2015. godine, preduzećima i preduzetnicima  je izdato ukupno 1.539 rješenja o ispunjavanju uslova za ostvarivanje olakšica u privredi.  Po osnovu raznih investicijskih olakšica i podsticaja od početka primjene Zakona do danas isplaćeno je oko 18.000.000,00 KM, od toga samo u 2014. godini  više od 5.000.000,00 KM", kaže Nikić, napominjući kako su usvojene i Izmjene i dopune Zakona o porezu na dobit Brčko distrikta BiH, koje predviđaju značajne poreske olakšice, u smislu smanjenja poreske osnovice kod reinvestiranja dobiti i za podsticaj izvoza.

Uzimajući u obzir stopu poreza na dobit i ostale vrste dohotka od 10  posto, kao i jedinstvenu stopa PDV u cijeloj BiH od 17 posto, onda je učinjeno sve da investiciona klima u Distriktu bude više nego povoljna.

ZA PET DANA DO FIRME

Ono što je jako bitno za sve one koji žele poslovati u Brčkom jeste podatak da se postupak registracije preduzeća sprovodi se u Registracionom sudu Brčko distrikta BiH za svega pet dana.

U posljedne dvije godine u Brčkom su kaže Nikić realizovane tri investicije u koje je investirano 25 miliona KM i zaposleno 250 radnika. Riječ je o greenfeld investicijama domaćih investitora, jedna se odnosi na izgradnju fabrike za proizvodnju peleta, druga na izgradnju fabrike za proizvodnju plastične stolarije i treća na izgradnju modernog tržnog centra.

U narednom period  Vlada Brčko distrikta BiH će usmjeriti aktivnosti na identifikaciju prioritetnih poslovnih zona i procjenu neophodnih sredstava za njihovo infrastrukturno opremanje radi obezbjeđivanja  povoljnih uslova privatnim preduzećima koja imaju profitabilne poslovne planove.

"Industrijsku zonu treba dakle definisati, urediti i ponuditi konkretne uslove za korištenje ili otkup parcela po m/2, na kojima će se odvijati proizvodni procesi, uz uslov zapošljavanja određenog broja  radnika. Brčko distrikt BiH ima resurse da industrijsku zonu svu isparceliše, ogradi da dovede potrebne pristupne puteve, dovede potrebnu jaku industrijsku struju, vodu i kanalizaciju. U takvom prostoru bilo koje poslovanje je lakše postaviti. Zdrava dobra firma koja se želi razvijati bi u takvom okruženju lako podigla montažnu halu, investirala u potrebnu opremu i zaposlila ljude", pojašnjava Nikić, navodeći kako je u proceduri usvajanje Zakona o poslovnim zonama Brčko distrikta BiH čime će se omogućiti stvaranje uslova za privlačenje domaćih i stranih investicija i otvaranje novih radnih mjesta.     

(ekapija)