U BiH se djeca počinju drogirati već sa 13 godina

U svijetu je, prema podacima Ujedinjenih naroda, u 2016. evidentirano 29 miliona ljudi koji se bore s ovisnošću o drogama, što je za dva miliona više u odnosu na prošlu godinu.
26.06.2016 u 11:58

U posljednjih deset godina je zabilježen značajan porast uživanja u heroinu kako u svijetu tako i u Bosni i Hercegovini gdje su procjene o ovisnicima o opijatima alarmante.

Period poslijeratnog odrastanja, besperspektivnost, nedostatak zanimacije, doveli su Dalibora (36) iz Sarajeva do ovisnosti o drogama. S korištenjem "lakih" droga, u smislu eksperimentisanja, počeo je početkom srednje škole, kada se u društvu pojavila marihuana, a onda je došao i heroin od kojeg je bio ovisan devet godina.

"Dobar dio društva je ostao na marihuani, a drugi je želio probati i to jer je vremenom marihuana dosadila. Tada počinje nevolja. Zagazio sam duboko u ovisnost, sa nekih 17-18 godina i bio devet godina ovisan o heroinu. Što više uzimate heroin manje je zadovoljstvo, manji je osjećaj onog prvobitnog zadovoljstva tako da je i tu došlo do zasićenja. Uvijek je postojala ta želja, vremenom sam postao ovisan, ali sam u dubini želio da izađem iz tog problema. Međutim, nisam imao ni načina, ni podrške tako sam sve dublje i dublje tonuo u ovisnost", ispričao je Dalibor u razgovoru za Anadolu Agency (AA).

Nakon, kako je kazao, svih "ispucanih bonusa" kod prijatelja, posuđivanje novca, gubljenja poslova potražio je pomoć u JU Zavodu za alkoholizam i druge toksikomanije Sarajevo. U Zavodu se zadržao šest mjeseci gdje od heroinske ovisnosti prešao na ovisnost o medikamentima, zamjenskim lijekovima koje je pio.

"U dubini sebe sam želio da ne budem ovisan ni o čemu, da budem svoj u konačnici. Nakon što sam ispucao sve bonuse raznoraznih pokušaja liječenja i skidanja samostalno, pripisujući samom sebi kojekakve terapije odlučio sam se i na taj korak. Otišao sam u terapijsku zajednicu gdje sam bio nešto manje od godinu dana. Početak je bio jako težak. Ono što mi je bilo rečeno pri samom dolasku jeste da svoj problem ne tražim ni u prijateljima, ni u poznanicima, ni u porodici, niti bilo kome, već u samom sebi", kazao je Dalibor.

U ranim devedesetima u Bosni i Hercegovini je bilo registrovano oko 1.500 korisnika droga, a prema procjenama stručnjaka, ukupni broj korisnika, uključujući i one neregistrovane bio je tri puta veći. Ni danas nije utvrđen broj problematičnih korisnika droga putem standardnih metoda. Stručnjaci procjenjuju da je broj intravenskih korisnika droga u Bosni i Hercegovini iznad 10.000.

Kanton Sarajevo dosta sistemski riješio problem tretiranja ovisnih osoba gdje pored medicinskog koncepta postoje i modeli psihosocijalne rehabilitacije, kao što je Terapijska zajednica Kampus, mnoge nevladine organizacije koje se rade na polju prevencije ovisnosti, ali se slaže da nedostaje uvezivanje odnosno takozvani "networking" između institucija kako bi se problem ovisnosti sistematski riješio.

Smatra kako je potrebno napraviti segregaciju onih koji su zaista ovisnici od onih koje na neki drugi način konzumiraju drogu.

(AA)