Dženan od izbjeglice i zanatlije do svjetskog biznismene od 200 zaposlenih

Dženan Ajanović iz Tešnja je kao izbjeglica otišao u Hrvatsku, potom u Njemačku.
15.03.2019 u 14:35
dzenan ajanovic

Tamo je završio zanat a da prežive, majka i on radili su po nekoliko poslova. Ušteđevinu je trošio na opremu koju je slao u Tešanj u kojem je po povratku pokrenuo zanatsku radionicu. Počeo je u u garaži od nepunih 40 kvadrata a danas njegova kompanija Inox Ajanović na skoro 9.000 metara kvadratnih proizvodi za svjetske lidere u farmaceutskoj, prehrambenoj i medicinskoj industriji i multimilijardere poput Romana Abramovicha.

Istovarao šlepere, bio varioc, čistio po hotelima...

Osim elemenata i konstrukcija od nehrđajućeg čelika ovdje se svakog dana proizvede i 160 dizajnerskih stolica koje se prodaju širom Evrope. U njegove dvije firme radi blizu 200 ljudi a uskoro će sa radom početi i treća.

„Tešanj smo napustili u ratu i otišli u Hrvatsku. Tamo smo proveli godinu i po, nakon čega smo morali otići i dalje. Prvo smo došli u München, onda u Freiburg, i tu smo ostali. Prvo smo bili po izbjegličkim domovima, onda smo dobili neku garsonjericu. Tu sam završio zanat – konstrukcioni mehaničar medicinskih aparata, gdje smo majka i ja radili po nekoliko poslova da bismo preživjeli. Bavio sam se zanatom, ali zarada od toga nije bila toliko dobra, pa sam pored toga istovarao šlepere, zavarivao vinske prese, čistio po hotelima, a bio sam i sobarica“, priča Ajanović za BiznisInfo.

Od novca koji je zarađivao, godinama je kupovao alat i sitne mašine koje je slao u Tešanj. Kaže da je uvijek imao viziju šta će raditi i da je znao da će imati firmu upravo ovakvu kakva je sada.

„Babo je sve što sam slao redao i čuvao. Tako smo kada sam se vratio već imali dosta opreme i mogli smo početi raditi“, kaže on.

Počeo s ocem u 40 kvadrata

Tako je u garaži od nepunih 40 kvadrata i u kući koja je od udara granata jedva stajala počela priča o firmi Inox Ajanović koja danas radi poslove kakve radi još samo nekoliko kompanija u Evropi.

„Babo i ja smo počeli pomalo da radimo. Prvo smo radili za slastičare, za bolnice… Radili smo limariju, zavarivali, pravili sitni alat… Sve smo radili ručno a sjećam se da tada još nisam imao ni rukavice. Nismo imali ni uposlenika, bili smo samo nas dvojica. Ali se moralo raditi da bi se moglo dalje ulagati. I tako smo radili i ulagali…“, priča nam Dženan.

Nakon skoro dvije godine, 2000. godine, pokrenuo je zanatsku radnju a uz podršku od 18.000,00 KM koje je dobio od Agencije za obnovu i razvoj njemačke vlade nabavio je dodatnu opremu i opremio dodatni prostor. „Dobro sam iskoristio ta sredstva. Kupili smo opremu a ispred garaže smo napravili i nadstrešnicu da imamo više prostora za rad. Tada je došao i prvi veliki projekat. Za Bosnalijek smo radili skladišne regale od nehrđajućeg čelika“, priča Dženan.

Nakon prvog, došao je i drugi, pa treći projekat… Inox Ajanović polako se razvijao pa je od radionice u kojoj su na početku radili sami Dženan i njegov otac, počeo zapošljavati sve više ljudi. 

U Inox Ajanović se danas u dvije smjene izrađuju hiljade komponenti i gotovih elemenata i to za svjetske lidere u proizvodnji kafe, medicinske opreme, prehrambenoj industriji.

„Ovo što mi radimo, tu vrstu zavarivanja, poliranja i završne obrade rade samo tri firme u Evropi. Mi obrađujemo nehrđajući čelik, znači nije u pitanju nikakav specijalni materijal nego je u pitanju obrada. Na početku smo pravili i mi dosta grešaka ali zahvaljujući zahtjevnim klijentima izbrusili smo svoje vještine do savršenstva“, kaže nam Dženan.

Prije 3 i po godine Ajanović je, zajedno sa holandskim partnerom, osnovao još jednu kompaniju. AP Atelier d.o.o. je firma specijalizovana za proizvodnju dizajnerskih stolica brenda Bert Plantagie a u pogonima fabrike sedmično se proizvede 800 stolica. U najkraćem roku ovaj broj će biti povećan na 1200 komada.

„Cilj je 240 stolica dnevno, trenutna brojka iznosi 160. Tu se prave desetine modela koji se prodaju na tržištu Švicarske, Holandije, Njemačke, Austrije, Skandinavije. Uskoro će ovdje biti prebačen i ostatak proizvodnje iz Poljske“, kaže Ajanović. Dvije firme danas upošljavaju ukupno 180 radnika iz Tešnja, Teslića, Doboja, Maglaja.

(biznisinfo)