Pomoć za hrabru djevojčicu iz Malešića kod Gračanice

Predstavnici udruženja porodica i prijatelje djece oboljele od leukemije i drugih malignih bolesti sa područja Tuzlanskog kantona „PIPOL“ u saradnji sa kolektivom i učenicima Osnovne škole „Malešići“ iz Gračanice realizovali su humanitarnu akciju u okviru koje je uručena prigodna donacija učenici njihove škole, kojoj je prije nešto više od godine dana, dijagnosticirana leukemija.
16.03.2018 u 20:47

Ova hrabra djevojčica nedavno je uspješno okončala dugotrajno bolničko liječenje, u remisiji je, i trenutno se nalazi na kućnom liječenju i oporavku. S obzirom na nepovoljnu epidemiološku situaciju i osjetljiv imuni sistem, nije bila u mogućnosti lično preuzeti donaciju pa je ista uručena njenoj majci.

Za njene školske drugove koji željno očekuju njen povratak u školske klupe, predstavnici Udruženja organizovali su krativnu radionicu u okviru koje su mališani izradili i uputili poruke podrške i ohrabrenja, uz želju da se što prije, kao zdrava i vesela djevojčica, vrati u školske klupe. Kolektivu Osnovne škole „Malešići“ ovom prilikom uručena je zahvanica za brigu o unapređenju društvenog položaja djece oboljele i izliječe od raka.

Ovu aktivnost Udruženje „PIPOL“ je realizovalo u sklopu programa „Materijalna pomoć i podrška djeci oboljeloj od raka sa područja Tuzlanskog kantona i članovima njihovih porodica“.

„Cilj ove humane akcija nije bio samo pružanje matrijalne pomoći, već i pružanje psihosocijalne podrške koja će djetetu dati dodatnu energiju, motivaciju i snagu na putu ka konačnom ozdravljenju. Cilj nam je bio i da razvijamo svijest kod naših građana, od namlađih do najstarijih, da svi mi možemo pružiti pomoć oboljeloj djeci od raka, i članovima njihovih porodica.

Oboljeloj djeci možemo pomoći ne smo pružanjem materijalne pomoći već i lijepom riječju, iskazivanjem solidarnosti i empatije, razvojem svijesti o njihovim potrebama i problemima, a članovima njihovih porodica možemo pomoći i razgovorom, riječima utjehe i ohrabrenja a ne sažaljenja, obavljanjem sitnih kućanskih poslova i obaveza, okupacijom i igrom sa braćom i sestrama boljelog djeteta, pružanjem pomoć u izradi domaćih zadataka i slično, jer rak kao bolest nikada nije samo problem pojedinca već problem cjelokupne porodice.

Pomoć djeci oboljoj od raka možemo pružiti i vođenjem računa o zaštiti i očuvanju individualnog a samim tim i kolektivnog zdravlja, čime imunodeficitarne osobe, u koje naročito spadaju djeca oboljela od raka, štitimo od izloženosti potencijalnim infekcijama, od kojih čak i one najjednostavnije mogu ugroziti borbu za ozdravljenje pa čak i borbu za život. Nošenjem zaštitnih medicinskih maskica na to su ukazali kolektiv i učenici ove škole, jer važan segment borbe protiv raka su znanje i širenje svijesti“. U narednom periodu planirana je realizacija sličnih aktivnosti u Gradačcu, Srebreniku, Banovićima, Tuzli i drugim općinama Tuzlanskog kantona.

Amra Saračević