Za nerad, mjesečno uzimaju 5.000 KM

Parlamentarci kojima se iz džepova siromašnih građana BiH mjesečno isplaćuju plaće veće od 5.000 KM za četiri godine uspjeli su usvojiti samo 14 novih zakona.
22.06.2018 u 18:00

Uprkos stalnim kritikama na račun Vijeća ministara BiH zbog slabog predlaganja zakona ili izmjena zakona, podaci pokazuju kako je izvršna vlast ipak predložila najveći broj zakona, odnosno 61 posto. Ovaj postotak bio bi mnogo veći ukoliko se uzme u obzir da je Parlamentarna skupština BiH odbila ukupno 24 zakonska prijedloga čiji je predlagač Vijeće ministara BiH.

Od novih zakona usvojeni su Zakon o Budžetu institucija BiH i međunarodnih obaveza BiH za 2018. godinu, Zakon o Budžetu institucija BiH i međunarodnih obaveza BiH za 2017. godinu, Zakon o Budžetu institucija BiH i međunarodnih obaveza BiH za 2016. godinu i Zakon o Budžetu institucija BiH i međunarodnih obaveza BiH za 2015.godinu.

Zastupnik Nezavisnog bloka Sadik Ahmetović kazao je za Klix da je ovaj mandat trebao biti mandat ubrzanja puta BiH ka Evropskoj uniji i NATO-u, a da u ovom trenutku niko uopće ne zna gdje se BiH nalazi kada je riječ o njenoj EU perspektivi.

"Brisel je bio destinacija gdje se rijetko odlazilo, jer aktuelni šefovi vlasti su demaskirani i njihova deklarativna priča o Evropi je izlizana fraza koju svi u Briselu odlično znaju. Život u našoj zemlji je postao nepodnošljiv bez štele, kako za univerzitetske profesore tako i za građane i omladinu koja bježi od aktuelne vlasti", rekao je Ahmetović.

On smatra da je Parlamentarna skupština BiH u potpunosti zaobiđena i u principu nije imala svoju ulogu donošenja zakona s obzirom na to da Vijeće ministara BiH nije znalo voditi procese i pozitivno upravljati državom.

"Vijeće ministara BiH bit će zapamćeno po vrlo malom broju prijedloga zakona. Parlament je postao predizborna pričaonica i mislim da bi državi više koristilo da se do izbora ne sastaje, jer bi uštedjeli novac poreznih obveznika naše zemlje, a s tim bi trebalo ili ukinuti plaće parlamentarcima ili ih zbog ustavne odredbe svesti na prosječnu plaću radnika u BiH", zaključio je Ahmetović.

(klix)