Država protiv privrednika

Birokratske procedure, visoke takse, nameti, porezi, općenito papirologija, to je prvi segment koji treba popraviti u poslovnom okruženju u Bosni i Hercegovini jer državni aparat nema adekvatne zakone i adekvatna rješenja za privrednike.
03.05.2015 u 11:29
birokratija

Piše: Goran Jošić

Nije da nema želje u birokratskom aparatu da se pomogne privrednicima, ali sporo se sve to rješava. No, pitanje je opet politike, treba neki zakon da se donese, nekome paše, nekome ne, pa ga sruši. U određenom smislu država je najviše kriva, a onda i pojedinci koji odlučuju o tome i nemaju volje da rade na dobrobit države i privrednika.

Političari, općenito ljudi koji su u državnom aparatu, uopće ne shvataju da je nama jedini spas u proizvodnji, dakle privredi. Mislim da je to sve korumpirano od stranih mentora, donose se zakoni koji ne pokreću našu proizvodnju nego je suzbijaju, počev od privatizacije u jednom i drugom entitetu. Nema sluha, nema volje da se donose zakoni koji bi domaću privredu i proizvodnju podigli na veći nivo, odnosno omogućili da se jednostavno pokreće proizvodnja.

Prilika za razvoj i rast preduzeća zavisi od toga u kojem segmentu preduzeće želi da se razvija. Kod nas više nema mogućnosti da se razvija crna metalurgija, općenito firme metalske industrije. Kod nas se sve svodi na to da se razvijaju tržni centri i da se razvijaju strane kompanije i strane banke, koje imaju uticaj i tipuju na naše tržište, pogotovo na proizvodnju energije i hrane. 

Što se tiče teških industrija, mislim da je njima kraj, kao i gigantima koji su nekada zapošljavali veliki broj radnika.

Imamo totalno pogrešnu strategiju razvoja, ustvari, mi smo jedina zemlja na svijetu gdje država radi nauštrb proizvođača. Umjesto da proizvođači rade za državu, a država za proizvođače, kod nas država radi protiv svojih proizvođača i privrede. BiH je jedina zemlja na svijetu koja ima takve zakone.

Ipak, ima svijetlih primjera firmi koje uspijevaju da se izbore sa svim problemima i uprkos "državi" da idu naprijed. Međutim, privreda u kompletnoj državi je u povoju i mislim da se tu može još puno uraditi, a ovim ljudima koji se odupiru kojekakvim zakonima, treba im čestitati, ne znam na koji način uspijevaju da to postignu.

(oslobodjenje)