Radnici lukavačkog GIKIL-a o ugroženim radnim mjestima

Radnici lukavačkog GIKIL-a su istakli da ne smije doći u pitanje 1.000 radnih mjesta, nakon što bi ova firma mogla ostati bez okolinske dozvole.
13.08.2018 u 13:41

- Pitajte bilo kojeg radnika i 99 posto će vam reći da nisu za zatvaranje fabrike. Krivci za ovakvu situaciju su oni koji upravljaju, a to su Indijci i Mittal, odnosno Vlada TK, ova aktuelna, ali i prethodne. Nas boli neulaganje u fabriku i našu sigurnost, ali država je ta koja je još uvijek većinski vlasnik i ima poluge da nešto uradi, a svi zanmo ko upravlja fabrikom i da onaj ko ima novac ima i moć - kaže Imamović.

Podsjećamo, da je prethodna Vlada TK pokrenula postupak arbitraže da bi država dobila nazad upravljačka prava u GIKIL-u, koja su pripala indijskim vlasnicima. Indijski partner GSHL nije ispoštovao obaveze o ulaganju u kompaniju koja proističu iz ugovora i stoga ne bi trebao raspolagati većinskim pravom upravljana u kompaniji u kojoj nije većinski vlasnik. Međutim, aktuelna Vlada TK koju kontrolira Mirsad Kukić odustala je od postupka arbitraže.

- Mi shvatamo da su građani ugroženi, ali svi se moramo uključiti da sačuvamo i njih i radna mjesta. Nama štrajk nije nepoznanica i ukoliko se nešto ne promijeni iskoristit ćemo sva zakonom dozvoljena sredstva, a ako treba i radikalnije mjere - rekao je Hajrudin Hodžić, član Izvršnog odbora Sindikata radnika GIKIL-a.

Samostalni sindikat hemije i nematala FBiH razmatrao je danas zahtjeve Sindikata radnika GIKIL-a i donio zaključke u kojima se traži da se utvrde uzroci posljednje nesreće te da odgovorni budu precesuirani.

- Uslovi u kojima rade radnici GIKIL-a su veoma loši sa stanovišta zaštite na radu. Ošto osuđujemo osnivače kompanije, Nadzorno odbor i Upravu. Mora se investirati u sigurnost, ovo je naše posljednje upozorenje - rekla je predsjednika Sindikata hemije i nemetala FBiH Kata Iveljić.

Ministrica zaštite okoliša i turizma Edita Đapo u subotu je saopćila da je donijela odluku kojem se odbacuje zahtjev GIKIL-a za izdavanje okolišne dozvole, što praktično znači zatvaranje fabrike. Međutim, ovaj potez ministrice, radnici očito nisu shvatili ozbiljno, vjerovatno vođeni dosadašnjim tretmanom koji je GIKIL imao od resornog ministarstva, a to je ignorancija.

(pressing.ba)