Povelja Kulina bana, 826 godina postojanja države Bosne

Širom Bosne i Hercegovine ovih dana obilježava se 826 godina Povelje Kulina bana!
29.08.2015 u 11:33

U organizaciji Vijeća kongresa bošnjačkih intelektulaca u Sarajevu, ali i u većini drugih bh.gradova održane su tribine u povodu ovoga događaja. 

Profesor Džemal Najetović je kazao da je Povelja Kulina Bana, na neki način, rodni list Bosne i Hercegovine koji je omogućio slobodu kretanja u to vrijeme.

“Povelja je prvi međunarodno pravni dokument koji je naša srednjovjekovna bosanska država u vrijeme Kulina bana potpisala. On tim dokumentom daje slobodu kretanja po teritoriji srednjovjekovnog bosanskog kraljevstva, reguliše trgovinske i bilo kakve druge odnose i slobode. On je znao kakav je značaj naše države i njen položaj, i međunarodni i geografski. Zbog toga što nismo imali izlaz na more, on je vidio izlaz u jačanju veza sa Dubrovnikom”, rekao je Najetović.

Izrazio je nadu da će doći vrijeme kada će originalni dokument Povelje, koji se nalazi u Rusiji, biti vraćen u Sarajevo i arhiviran kao najznačajniji dokument BiH.

Profesor Zijad Hasić je izjavio da postoje mnoge vrijednosti dokumenta za srednjovjekovnu Bosnu, ali i današnju državu BiH.Naglasio je da je Kulin ban uvijek stavljao interese naroda ispred svojih ličnim interesa, što bi, kako je kazao, trebalo biti pravilo za današnje političare u BiH.

Rizvan Halilović, predsjednik Udruženja bosansko-tursko prijateljstvo “Bosfor”, ocijenio je da je Povelja Kulina bana vrlo važan dokument za BiH.

Povelja Kulina bana nastala je prije 842. godine i najstarija je bosanska isprava, pisana bosanskim književnim jezikom, ćiriličnim pismom bosančicom i latiničnim pismom na latinskom jeziku.

To je dvojezični dokument, što znači da je namijenjen i onima koji ne razumiju bosanski jezik.

Povelja je ne samo do sada najstariji pronađeni očuvani bosanski državni dokument, već i Povelja bosanskoga bana i najstariji državni dokument kod svih južoslavenskih naroda i država.

(pressing.ba)