Košarkaši slavili u Latviji

Košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine pobijedila je u Rigi selekciju Latvije rezultatom 61:62 u susretu 1. kola kvalifikacija za Evropsko prvenstvo.
21.02.2020 u 21:00

U prvom periodu vidjeli smo dobru košarku. Poslije deset minuta igre Latvija je imala četiri poena prednosti, 21:17. Nešto sporije su obje reprezentacije ušle u drugu dionicu. Napadački to nije izgledalo dobro, posebno za Latviju koja je više od pet minuta ostala bez poena. U tom periodu bh. tim je uspio da preokrene rezultat, a trojkom Adamovića na sredini drugog perioda BiH odlazi na plus šest, 21:27. Međutim, Latvija se vratila. Vezala je domaća selekcija devet uzastopnih poena, a bh. tim je ostao bez poena tri minute.

Slabiji period igre Zmajeva prekinuo je Lazić trojkom za 30:30. Ipak, završne dvije minute drugog perioda ponovo pripadaju domaćoj selekciji koja je na odmor otišla sa šest poena prednosti, 36:30. Domaća selekcija bolje je otvorila nastavak meča i serijom od 5:0 po prvi put odlazi na dvocifrenu razliku u ovom meču, 41:30. Konstantno je Latvija imala prednost. Nije bh. selekciju služio ni šut tokom trećeg perioda, a domaći su pogodili neke poprilično nevjerovatne šuteve. Ipak, prednost je u finišu ove dionice spuštena na minus sedam i BiH je na ulasku u posljednji period bila u zaostatku od sedam poena, 53:46.

S pet vezanih poena Atića bh. selekcija otvara posljednju dionicu i dolazi samo na minus dva (53:51), te je selektor domaće reprezentacije prinuđen zvati minut odmora, ali odmah nakon njega BIH poenima Sulejmanovića dolazi do izjednačenja, 53:53. Promašile su potom obje selekcije nekoliko napada za vodstvo, nije u tim trenucima bh. selekcija uspjela da iskorisiti poentersku nulu Latvije koja ponovo nije mogla da pogodi ništa, a na četiri minute do kraja Atić je konačno pogodio za vodstvo BiH, 53:55. Peonterska agonija Latvije nastavljen je i dalje.

BiH je igrala fantastičnu odbranu, pa je domaća selekcija ostala bez poena gotovo osam minuta kada Laksa pogađa za tri, a zatim i Meiers za dva i tako vraćaju svoju selekciju u igru na 1:50 do kraja meča, 58:60. Nakon minute odmora Latvija pogađa trojku za prednost od 61:60, a zatim na 19 sekundi do kraja Vrabac pogađa za prednost BiH, 61:62. Posljednji napad imala je Latvija, promašili su, a Atić hvata loptu i tu je bio kraj.

Kvalifikacije za EP, 1. kolo: Latvija - BiH 61:62 (21:17, 15:13, 17:16, 8:16)

Latvija: Ate 8, Butjankovs 2, Gulbis, Kurucs 6, Meiers 13, Mejeris 4, Blums 2, Čavars 2. Laksa 13, Sirnins 6, Skele 5, Zagars.

BiH: Adamović 3, Alibegović, Pašalić 6, Atić 15, Stipanović 1, Halilović 13, Milošević, Kamenjaš, Čampara, Lazić 10, Sulejmanović 7, Vrabac 7.