BeHaBIOCert-u certifikat za izvoz hrane u EU

U zemljama Evropske unije velika prednost se daje organskoj hrani. U pojedinim zemljama od 10 do 15 posto ukupno zasađene površine ide na organsku proizvodnju. U Bosni i Hercegovini uglavnom razvoj organske proizvodnje zavisi od entuzijazma pojedinca, više nego od nekog strateškog planiranja države.
08.04.2014 u 09:35

Primjer tome je i BeHaBIOCert, zadruga za organsku kontrolu i certifikaciju osnovana 2010. godine sa sjedištem u Sarajevu i kontrolnim osobljem širom Federacije BiH, čija je osnovna misija jačanje sektora organske proizvodnje u BiH, kako svijesti proizvođača tako i potrošača o tome šta je organski proizvod. U tri godine postojanja njihov je certifikat steklo oko 250 klijenata, od čega 70 klijenata ima certifikat o organskom statusu. Orijentirani su isključivo na domaće klijente.

Većina njih su individualni proizvođači, a neki od njih su OP Herceg, Heljda Eko,Eco Line, Bašta Visoko, Pčelica Maja, Tim Med, BiM Kurtović, Organsko pčelarstvo Mahmutović, Arhaz, Obrt Birat, Jasal, Mobis pharm, Pinus Blidinje.... BeHaBioCert organski/eko znak se koristi za organske/ekološke proizvode koji su proizvedeni u skladu s propisima i pravilima za organsku/ekološku proizvodnju, koji su pod stručnom kontrolom zadruge BeHaBioCert i za koje je izdan važeći BeHaBioCert certifikat da su proizvedeni u skladu s propisanim osnovnim zahtjevima za organsku/ ekološku proizvodnju.

U skladu sa Sporazumom o poslovnoj suradnji sa AgriBioCertom, zadrugom za obavljanje stručnog nadzora i ugovornu kontrolu robe, Omišalj, Hrvatska, koja je ovlaštena pravna osoba za provedbu postupka certifikacije usklađenosti proizvoda, procesa i usluga u organskoj proizvodnji, te akreditirana kod Hrvatske akreditacijske agencije, BeHaBIOCert omogućava certifikaciju organski proizvedene hrane i drugih proizvoda. Upravo preko AgriBIOCerta u ponudi imaju i EU certifikat koji je jednak certifikatima članica EU.

Dakle, riječ je o prvoj certifikacijskoj kući koja je postala članica Međunarodne federacije pokreta ekološke poljoprivrede (IFOAM) iz BiH. Inače, IFOAM standardi su prepoznati kao internacionalni i oni su osnovni standardi za organsku proizvodnju i preradu (uzgoj, proizvodnja, prerada i skladištenje). Ovi standardi se revidiraju svake dvije godine i okvir su ili osnova za sva svjetska tijela za certifikaciju koja na osnovu njih razvijaju svoje standarde.

"Kako u BiH još uvijek nemamo usvojen zakon o organskoj proizvodnji, usvojili smo iskustva Evropske unije, a posebno susjedne Hrvatske, i primjenjujemo ih u svom radu. To je i razlog za poslovnu suradnju sa AgriBIOCert-om koji ima godine iskustva na tom polju. U tom smislu je izrađen ABC-BHBC PRAVILNIK o ORGANSKOJ PROIZVODNJI I OZNAČAVANJU ORGANSKIH PROIZVODA, koji je ekvivalentan Uredbi Vijeća (EZ-a) br. 834/2007 od 28. juna 2007. godine i koji, zajedno sa drugim EU normama, određuje standard našeg rada.

Pratimo najnovije propise EU i Hrvatske i konstantno usklađujemo svoj rad prema njima, do momenta kada bude postojalo relevantno bh. zakonodavstvo na ovom polju", kaže na početku razgovora za portal eKapija.ba direktorica BeHaBIOCerta Sanja Dazdarević.

(e-kapija)