Kvaziintelektualci i kvazidržavnici

Nakon što preživljavamo posljednja 24 sata nakon objave preliminarnih rezultata izbora, može nam se samo „zalediti“ krv i „pomutiti„ pamet. Izvještaji koji ukazuju na trend promjena statistički objektivno odgovaraju bh društvu. Kako je bh građanin, bez obzira koje državljanstvo ima u državi sa najmanje 3 države ili 14 vlada, spinovan podacima o popisu broja stanovnika i brojem nepismenih ove posljednje brojke o izlaznosti i rezultatima daju „sliku i priliku“ bh društvenog stanja.
14.10.2014 u 12:42

Piše: Izudin Kešetović, prof.dr.

Ovo što se kod nas dešava pokušao sam dovesti u kontekst mišljenja o spoznaji koje zastupa turski vjerski naučnik Fethullah Gulen. U knjizi „Svjedočenje tradicije u modernom dobu – Analiza Gulenovog pokreta“ , Mehmeta Enes Ergene, u izdanju El kalema, Sarajevo 2012. godine, posebno sam obratio pažnju na poglavlje koje tretira pitanja Gulenovog pogleda na nauku i mišljenje zapada.

Pokušati ću interpretirati ulogu znanja u smislu kako ga Gulen objašnjava sa stanovišta ljudske spoznaje , i to kroz tri načina:

„vanjaska čula ( pet čula);

razum/ intelekt;

objava.“

Sam pristup daje osvrt na to „da je zapadnjačka nauka prepoznala prva dva izvora kao temelje nauke“, dok su Objavu „ ignorisali kao izvor saznanja“. Bez obzira na doktrinarne razlike, nastale su suštinske promjene na poglede „na koncept društva, ekonomije, povijesti i univerzuma“. Ako se samo zadržimo samo na znanju ili intelektu doći ćemo do suštinskih problema sa kojima se suočava bh društva. Očito je da bh društvu nedostaje znanje, odnosno ljudi ne mogu doći do tog znanja kojeg mogu „staviti u praktičnu upotrebu“.

Formalna zvanja i znanja koja su se u BiH danas praktikuju prestavljaju „prežvakati monotone ideje“ bez postojanja instituta jer su od posebne „važnosti straživanja u institutima„ pri čemu Gulen ističe da bi „univerziteti trebali biti podržavani istraživačkim centrima“. Stoga u kritičnom trenutku u kome se nalazi bh društvo, morali bi se vratiti nauci u smislu kako ga poima Gulen , a to je da „monotone ideje ne čine ništa osim što eliminišu moralne parametre i poštovanje prema nauci“ , u suprotnom „ Ako društvo nema takav kvalitet ono je ograničeno samo na egoistične članove.

U takvom društvu će onda preovladati sebični članovi, oni koji se ne brinu za druge“. Stoga aktuenost stanja i trenutka u kome se nalazi bh društva zahtjeva detaljnu moralnu obnovu i povratak na temeljne vrijednosti društva. Objektivno se postavlja pitanje da li se te promjene mogu desiti na očekivanja svih onih građana koji su izrazili svoju volju izlaskom ili neizlaskom na opće izbore 2014. godine i da li objektivno imamo odgovore na probleme sa kojim se suočava bh društva.

Puka statistika ili izborna matematika koliko god bila objektivna ostaje u sferi spoznaje vanjskih čula .

Zbog toga - uloga inelektualaca i državnika postaje pokretač promjena. Problemi sa kojima se suočava bh društva s pravom daje mišljenju koja iznosi Fethullah Gulen, a glasi „Ako intelektualci i državnici zbunjuju društvo lažnim idejama dnevne politike; ako im oni kažu da bi promjena vlada ili promjena režima potencijalno mogla popraviti suštinu njihove slabosti; ako se oni ovako ponašaju umjesto da podučavaju ljude višim naučnim ciljevima kao što su traženje istine i uzdizanje razmišljanja , oni bi to društvo gurnuli u još veće probleme“.

Ovdašnji kvaziintelektualci i kvazidržavnici, još čekaju pisca koji će ih opisati....