Zašto je nastao "Srebrenik je naš"?

Srebrenik je jedan od vodećih gradova u BiH kad je u pitanju organizovano nezadovoljstvo građana, koje se okuplja oko neformalne grupe "Srebrenik je naš". Oni su svojim djelovanjem do sada pritisnuli vlastodršce da počnu drugačije razmišljati. Evo kako profesor doktor ekonomskih nauka Izudin Kešetović vidi iz svog ugla ova kretanja u gradiću podno Majevice.
12.04.2014 u 09:57

U malim sredinama kao što je Srebrenik, slika je jasnija jer se „sve vidi i zna“. Ono što je posebno interesantno javio se slogan „ Srebrenik je naš“. U svakom slučaju Srebrenik nije ništa posebno u odnosu na slične sredine u našem okruženju. Ono što se može zapaziti da je se razvila stanogradnja i prateća infrastruktura tako da općina, sa općinskim centrom i centrima mjesnih zajednica uz magistralni put, poprima karakteristike urbanih sredina. Naravno u ovom periodu su se akumulirale društvene protuvrječnosti.

Ko nije u "šemi" ima pravo kazati "Srebrenik je naš"

„ Obrnuta piramida „socijalnog stanja pokazuje sve protuvrječnosti bh. društva. Iznimkao je jedan veoma bogat društveni sloj kojem je pogodovalo odsustvo države i sistema. Svi koji su učestovali u ovim procesima dobro su se pozicionirali. Naravno, dobro je se pozicionirao i vrh vlasti iz pozije i opozicije. Kako su sada u simbiozi teško je znati ko je pozicija a ko opzicija. Svi oni koji nisu u „šemi „očito su nezadovoljni i imaju pravo kazati : „ Srebrenik je naš“.

U pravu su i oni koji su se obogatili i stekli pozicije u vlasti. I oni imaju pravo reći da je „ Srebrenik naš“. Mnogi su se uvezali u javnom i privatnom sektoru tako da je teško povući granicu po političkoj pripadnosti. Imajući u vidu opće ekonomsko i socijalno stanje, u Srebreniku je bolje nego u mnogim sredinama. Rezultat ovakvog stanja je obim sive ekonomije i kriminala koji se multiplicirao kroz sve oblike prevara.

Sve je prolazno osim interesa

Najveći tajkuni su duboko povezani u kriminalnom miljeu koji prelazi i regionalne okvire jugoistočne Evrope. S toga slogan „ Srebrenik je naš“ sve nam više liče na poruku „ Sve je prolazno osim interesa“ ili „Sve se mijenja sem kamenja“.

Naravno, i ovdje su tri kamena i svaki ima svoju priču. Iza tih priča stoje bogati domaći tajkuni i lokalni političari. I da ne zaboravim i one na društvenim mrežama koji takođe tvrde da je „ Srebrenik je naš“. Ono što je sasvim sigurno je da nećemo imati koristi od Srebrenika ako se ne podigne nivo odgovornosti nosioca vlasti.

Opća ocjena je da se aktuelna vlast veoma slabo snalazi u ovim vremenima. S toga građani očekuju visok novo odgovornosti onih koji su dobili povjerenje. Prosvjedi i nezadovoljstvo su samo upozorenja u kom pravcu promjene moraju teći. Očito da postojeću praksu brzo treba mijenjati i jačati svijest o odgovornosti svakog pojedinca na javnoj funkciji u interesu građana , a ne ličnog dobitka.