Šta je nama Dan Armije RBiH?

Na dan obilježavanja godišnjice Armije BiH kao komponenente Oružanih snaga BiH bilo je svečano . Slične se menifestacije održavaju i za dva puka vojski koje baštine svoju tradiciju.
20.04.2014 u 12:41

Piše: Izudin Kešetović, prof.dr.

Centralna manifestacija obilježavanja godišnjice za komponentu iz bošnjačkog naroda bila je u Bihaću. Kantonalana manifestacija je bila u organizaciji Udruženja demobilisanih boraca za Tuzlanski kanton u Srebreniku. Naravno, ovakve manifestacije su propraćene odgovarajućim sadržajem: fudbalski turnir, gađanje i šahovski turnir.

Onaj svečani dio je za referate i recitale. Ništa novo jer tako je bilo i u „ titinoj „ državi. Međutim , ono što se moglo vidjeti na lokalnoj televiziji je da je manifestacija više bila lokalna osim onog dijela koji se odnosio na referat kantonalnog predsjednika Hođžića koji je obuhvatio „ sva dešavanja u vremenima koja su bila i osvrta na danas i sutra“.

Broj učesnika se uglavnom sveo na one koji su dobili priznanje što je usvojena praksa ranijeg kantonalnog i aktuelnog domaćeg predsjednika Udruženja demobilisanih. Zasluge su različite i imaju samo simboličko značenje plaketa koje su postale uobičajne počev od otvaranja česme do asfaltiranja sokaka. I dobitnici se ponavljaju. Ovaj puta i sam aktuelni načelnik je dobio priznanje što je potvrda „ vjernosti“ kontinuiteta rada onih predhodnik“.

Naravno, dobitnici se mijenjaju dok predsjednici Udruženja , što je također praksa , ostaju isti. U „poplavi“ mnogih manifestacija još jedna je pokazala na šta se svodi svaki poželjni oblik djelovanja nevladinog odnosno civilnog društva. Na ovom primjeru se očito vidi da je pitanje građana na margini dešavanja u odnosu što čini suštinu problema.

Podrška vlasti se najčešće koristi kao poltronski ,obostrani , odnos ovisno od trenutnog intereesa. I ovaj puta nije bilo teško ko na koji mlin tjera vodu dok se pravi problemi građana : od onih nezaposlenih i prezaposlenih , stavlja na marginu. Očito da nam ostaje dosta vremena da se počnemo suštinskim stvarima i problemima na koje su upozorili nosioci prethodnih „ februarskih događanja“ .

Također, vrijeme je da se oni koji se deklarišu kao nevladini sektor „ otkače“ od vlasti ili da oni koji su zaposleni rade svoj posao a da nezaposleni nađu svoje vođe iz svojih redova. Na ovaj nači se potvrđuje stara izreka : „ Ne mogu jare i pare zajedno“.