Bošnjaci iz Amerike pomogli ugroženima od poplava i klizišta

Bošnjaci koji žive u Sjedinjenim Američkim Državama posjetili su ugrožena mjesta od poplava i klizišta u općini Maglaj, gdje su pojedinim porodicama uručili donacije.
24.07.2014 u 10:26

Faruk Avdić nakon rata iz Zvornika je sa porodicom otišao u američku državu Kentucky, gdje danas živi i radi u Bowling Greenu. On je sa ostalim članovima Bosnia Islamic Centra u Bowling Greenu, prikupio sredstva kako bi se pomoglo onima koji su nastradali u nedavnim elementarnim nepogodama.

- Znamo kako je u BiH živjeti iz bez poplava i klizišta a posebno onima koje je ovo zadesilo. Odlučili smo da pomognemo koliko je to u našoj mogućnosti i vjerujemo da će ovim porodicama to biti od velike pomoći, kazao je Faruk.

Ekipa portala pressing.ba juče je također posjetila Mraviće, Šije, Kosovu...

Osman Hasnčević živi sa sestrom i njenim sinom a oboje su gluhonijemi. Njihova kuća u Mravićima nalazi se na samoj obali rijeke Bosne, koja je u nedavnim poplavama sve potopila. S prvom kišom strahuju šta će dalje biti. Nakon uručene donacije suze i plač te neizmjerna zahvalnost najbolji su pokazatelj koliko svaka marka znači ovim ljudima.

Nekoliko kilometara dalje prema Maglaju vozimo se do Šija gdje su porodice Alić pogodile poplave. Oni polahko renoviraju poplavljenu kuću. Glava porodice Sabahudin otišao je da nešto zaradi.

- Moramo se snalazit kako bi što prije obnovili kuću ali i prehranili se, kaže Sabahudinova supruga koja nas je dočekala na kućnom pragu.

U selu Kosova, barem u dijelu u kojem smo bili više niko ne živi. Put do nekoliko kuća je potpuno izlomljen. Autom je nemoguće doći. Od lokalnog efendije dobivamo gumene čizme da se lakše probijemo do uništenih kuća. Sve je pusto. Zatičemo Ismeta Alića koji u blizini polomljene kuće od klizišta kosi travu. Pored njegove su i dvije kuće od braće Muhameda i Sulje. U njihovo ime donaciju primaju supruge, koja su stigle u plaču.

- Odselili smo nekoliko kilometara dalje, jer ovdje više ne smijemo biti. Kad je počelo da se pomijera tlo pod nama, uzeo sam papire iz kuće i krenuo niz put, priča Ismet, koji kaže da još čeka Komisiju koja bi trebala procijeniti štetu.

U ravnici ovoga mjesta nije bilo klizišta ali zato jesu poplave. Mustafa Kruško nam priča kako je to sve izgledalo.

- Suprugu sam evakuisao nož prije a ja sam ostao nadajući se da neće baš biti tako kako je bilo. Međutim, kada je voda došla do grla, tad sam i ja krenuo. Došli su čamcima po mene i nije bilo izbora. Ništa nisam uspio da spasim, priča Mustafa.

Dok napuštamo Kosovu, njeni mještani iščekuju Komisiju koja bi im utvrdila visinu štete a oni što prije dobili novac, kako bi zimu koja je na pragu dočekali u koliko-toliko uslovnim kućama, nadajući se da više neće biti tako obilnih padavina.

Oni kojima je uručena pomoć izuzetno su zahvalni Bosnia Islamic Centru iz Bowling Greena na izdvojenim sredstvima, koja puno znače ovome narodu koje je zadesila tragedija.

pressing.ba