Slijede li naši vladari ono što im sveta knjiga nalaže?

S obzirom da nas nakon Bajramskih praznika očekuje predizborna kampanja i nova obećanja naših vrlih političara, profesor doktor Izudin Kešetović u ovoj kolumni demonstrira kako vjera nalaže da se vlastodršci trebaju ponašati prema narodu, koji ih izabere.
27.07.2014 u 08:44

Piše: Izudin Kešetović, prof.dr.

Svim pripadnicima islamske vjere zaželimo sretan Bajram uz posjećanje svima nama na mudre riječi o mudrosti.

Rekao je Lukman svome sinu:

"Sine moj, mudrost je činiti deset stvari:

- Oživljavati mrtvo srce,

- Sjetiti se siromašnih,

- Bježati od sijela vladara,

- Ukazivati čast bijednicima,

- Oslobađati robove,

- Strancu obezbijediti stan,

- Pukog siromaha zadovoljiti,

- Čestitima uvećati čast,

- A gospodi gospodstvo.

U društvu kakvo je bosanskohercegovačko trebalo bi posebno naglasiti borbu protiv siromaštva. Rekao je Resul s.a.w.s.

"Siromaštvo je najbliže nevjerovanju."

Jedini izlaz je u odgovornosti , pravednosti i poštenju. Odgovornost se u tradicionalnom poimanju odnosi na princip vlasti koja ima „ moć prinude u odnosu na građane i ekonomske subjekte (javni poredak, oporezivanje, regulativa) i stoga moraju garantirati da će odgovorno koristiti svoju moć i obezbijediti zaštitu građana pružajući im očekivane javne usluge.

Ta zaštita je osnov političkih sistema u kojima građani, birajući vladu, daju joj i moć prinude. Nedostatak dobre strukture upravljanja i nepridržavanje osnovnih principa upravljanja povećava rizik od pojave korupcije i gubitka povjerenja u vladu.“

Drugi važan princip je vezan za pravednost koja se odnosi „na pitanje koliko pravično i nepristrasno vladini zvaničnici koriste javni novac i moć koju su im građani povjerili. Gubitak javnih sredstava, korupcija, loše upravljanje i pogrešna upotreba moći vlade mogu se negativno odraziti na obaveze vlade i pružanje usluga građanima.“

Treći princip poštenja odnosi se “na očekivanja da javni zvaničnici djeluju pošteno, imajući u vidu da troškovi sprovođenja socijalnih, ekonomskih i drugih politika vlade mogu biti visoki i predstavljati značajno opterećenje za porezne obveznike. Posljedica nepridržavanja ovog principa može biti gubitak povjerenja građana u vladu i njene institucije“.

Uz posjećanje za vrijeme ramazanskih i bajramskih dana na mudre riječi o mudrosti i principe odgovornosti, poštenja i pravednosti nadati je se da će bh. građani shvatiti suštinu poruka i da će podijeliti radost blagdana sa svojim najbližim i svojim komšijama bez obzira na svjetonazore i političke opcije uz vjeru da smo sami kovači svoje sreće i napretka države Bosne i Hercegovine.